Skip to content

Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi – da li ga koristiti ili ne?

    Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi je formular urađen u skladu sa modelom definisanim od strane nekadašnjeg Evropskog komiteta za osiguranje (Comite Europeen des Assurances – CEA), koji danas nosi naziv Insurance Europe.

    Uvođenje standardizovanog obrasca izvještaja o saobraćajnoj nezgodi inicirale su evropske osiguravajuće kuće i njegova upotreba postala je praksa koja se danas primjenjuje u svim zemljama Evropske unije (EU).

    Što se tiče Bosne i Hercegovine (BiH), primjena Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi počela je 2007. godine, kada je usvojen novi Zakon o sigurnosti saobraćaja na putevima.

    Kao rezultat toga, objavljen je Pravilnik o obliku i sadržaju obrasca Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi, u kojem su precizirani detalji vezani za primjenu ovog obrasca u praksi.

    Kako izgleda obrazac Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi?

    Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi je standardizovani formular koji sadrži rubrike za unos svih potrebnih podataka koji se odnose na saobraćajnu nezgodu.

    U praznim mjestima koja treba ispuniti, predviđen je i prostor za skicu saobraćajne nesreće.

    Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi

    Kako se pravilno popunjava Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi?

    Prilikom registracije vozila, osiguravajuća kuća će vam uz polisu osiguranja dati i obrazac Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi.

    Unos podataka u obrazac Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi je veoma jednostavan. Polja za unos su numerisana, pri čemu postoje polja u koja treba upisati određene podatke (datum i mjesto nezgode, podaci o učesnicima, tipu automobila itd.), kao i polja sa mogućim opcijama koje je potrebno označiti (“štiklirati”). Kao dodatna pomoć, na poleđini se nalazi i uputstvo za popunjavanje, koje samo treba pratiti.

    Jedan primjerak popunjenog i od obje strane potpisanog obrasca dostavlja se osobi odgovornoj za štetu, a drugi u njegovo osiguravajuće društvo.

    Obrazac Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi potrebno je pažljivo i tačno popuniti, jer nepotpun ili pogrešno popunjen formular može odgoditi isplatu štete ili je u potpunosti onemogućiti. Drugim riječima, popunite čitko i jasno sve predviđene rubrike.

    U prostoru predviđenom za skicu, pokušajte da što jasnije prikažete kako je došlo do nezgode. Ucrtajte tačan položaj vozila, kao i strelice da pokažete u kojim pravcima se koje vozilo kretalo.

    Takođe, obrazac uvijek popunjavajte hemijskom olovkom, kako bi ostao vidljiv trag na obje indigovane kopije.

    Nemojte zaboraviti potpise na kraju, jer će se izvještaj smatrati nevažećim ako na njemu ne stoje potpisi oba učesnika.

    Ako su u nezgodi učestvovala samo dva vozila, nije potrebno popunjavati dva različita obrasca (svaki vozač za sebe) već se popunjava samo jedan, iz razloga što u obrascu postoje predviđene rubrike za upis podataka za oba vozila.

    U slučaju da je u nezgodi učestvovalo više vozila, potrebno je popuniti odgovarajući broj obrazaca (npr. ako su u nezgodi bila tri vozila, učesnik koji je prouzrokovao štetu popunjava dva obrasca, po jedan za svakog od oštećenih učesnika).

    Kada koristiti Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi?

    Evropski obrazac o saobraćajnoj nezgodi preporučljivo je koristiti kod manjih materijalnih šteta (obično od 500 do 1000 KM vrijednosti), kada su sve strane saglasne ko je odgovoran za nastalu štetu.

    U ovom slučaju nije potrebno pozivati policiju jer se procedura završava popunjavanjem obrasca, fotografisanjem oštećenih vozila/dijelova te razmjenom informacija o važećim osiguranjima (polise osiguranja).

    Na ovaj način ubrzaćete rješavanje vašeg zahtjeva jer nije potreban zapisnik policije, te odgovorna strana neće plaćati prekršajni nalog koji se u ovim slučajevima izdaje, niti će se raditi alkotest učesnika.

    Međutim, važno je znati i drugu stranu medalje, kada je riječ o korištenju Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi.

    Ukoliko su oštećenja na vozilu veća (ili se to kasnije prilikom popravke utvrdi), osiguranje odgovornog učesnika u saobraćaju (štetnika) neće platiti iznos veći od 1000 KM u Federaciji BiH, odnosno 500 KM u Republici Srpskoj.

    S obzirom da se stvarna visina nastalih oštećenja najčešće ne vidi odmah, već tek nakon detekcije u servisu, potpisivanje ovog izvještaja može se pokazati i kao potpuno pogrešan potez u datom momentu.

    Najvažnija stvar koju treba imati na umu jeste da popunjavanjem i potpisivanjem Evropskog obrasca o saobraćajnoj nezgodi gubite pravo na naknade moguće nematerijalne štete.

    Drugim riječima, ako je došlo do kontakta vozila i u njima je bilo više putnika koji su moguće pretrpjeli povrede ili doživjeli šok (pretrpljeni strah), umjesto potpisivanja Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi, obavezno pozovite policiju i tražite sačinjavanje zapisnika.

    Nakon toga, obavezno se javite i vašem doktoru. Ukoliko to ne učinite u nekom kratkom roku (24-48 sati), nećete imati mogućnost naplate nematerijalne štete, koja često višestruko prelazi vrijednost nastale materijalne štete na vozilu.

    Da li koristiti Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi ili ne?

    Kao zaključak, može se reći da obrazac Evropskog izvještaja predstavlja veoma koristan i praktičan instrument za naplatu manjih materijalnih šteta, jer pojednostavljuje proces i vrijeme potrebno za naplatu štete.

    Međutim, kod većih šteta ili u situacijama gdje postoji osnov za naplatu nematerijalne štete, ovaj obrazac nije preporučljivo koristiti.

    Najprije zbog toga što se na taj način ograničavate na naplatu iznosa materijalne štete samo do propisanih 500, odnosno 1000 KM vrijednosti, bez obzira što je stvarni iznos materijalne štete možda značajno veći.

    S druge strane, još bitniji razlog je što se potpisivanjem Evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi potpuno odričete prava na naplatu nematerijalne štete, na koju kao osiguranik imate pravo.


    Jedan od načina da budete sigurni da ćete ostvariti sva svoja prava, odnosno naplatiti sve iznose materijalne i nematerijalne štete koji vam pripadaju, jeste da prijavite štetu preko našeg online sistema.

    Back To Top